Jak się robi kompostownik w Minecraft

2 min czytania

Jesteś fanem gier komputerowych i chcesz poznać wszystkie tajniki jednej z najpopularniejszych gier ostatnich lat? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak się robi kompostownik w Minecraft! Dowiesz się także, jak możesz go wykorzystać i jakie funkcje dzięki temu zyskasz.

Kompostownik Minecraft – jak go stworzyć?

Czy masz już swój kompostownik w Minecrafcie? Jeśli nie, z pewnością spróbujesz go zbudować po przeczytaniu naszego poradnika. Ten element gry pozwoli Ci uporać się z nadmiarem plonów. Nowy detal został dodany do gry w momencie wydania wersji 1.14 Java Edition. Kontener może być również przydatny, jeśli chcesz założyć i prowadzić własną farmę. Aby go zbudować, musisz na stole rzemieślniczym umieścić siedem półbloków z drewna, zostawiając przy tym otwarte kwadraty górne i środkowe.

Jeśli nie masz drewna do budowy pojemnika na kompost, spreparuj je, umieszczając na stole trzy deski w kształcie litery U. Ulokuj pojemnik na odpady organiczne wewnątrz dowolnej wioski, gdzie możesz również podłączyć go do komparatora. O poziomie napełnienia zbiornika poinformuje Cię powiadomienie Redstone. Całkowicie pusty zbiornik nie wygeneruje komunikatu, a każdy z 7 stopni załadowania zwiększy intensywność sygnału o 1 poziom, znacznie upraszczając Twoje zadanie.

Wykonany ze skrzyni i sztabki złota lej także może okazać się przydatnym elementem. Możliwe jest połączenie go z kompostownikiem. Zlokalizowanie Hoppera pod zbiornikiem umożliwia opróżnianie mączki kostnej, gdy jej produkcja dobiegnie końca. Z kolei przyleganie tych dwóch elementów do siebie spowoduje automatyczne wypełnianie zbiornika stożkowatym narzędziem.

Zastosowanie kompostownika w Minecrafcie

Kompostownik to blok, który pomaga w przetwarzaniu niechcianych materiałów, na przykład roślin lub grzybów. Proces ten pozwala uzyskać mączkę kostną, której możesz użyć do przyspieszenia wzrostu roślin oraz do produkcji barwników, a także paliwa do pieców (jedna jednostka wystarczy do przetopienia 1,5 przedmiotu). Jeśli potrzebujesz większego poziomu załadowania zbiornika, przytrzymaj rzecz, której chcesz użyć i jednocześnie kliknij na zbiornik prawym przyciskiem myszki. Gdy pojemnik na kompost będzie już pełny, użyj ponownie PPM, a wyrzuci on mączkę kostną.

Do podniesienia poziomu stężenia nawozu można użyć różnych materiałów, na przykład warzyw lub ziaren. Jednak każdy element będzie miał inny wpływ na zawartość kosza na odpady organiczne. Liście, słodkie jagody bądź nasiona buraka dodadzą jedynie 30% wypełnienia kompostownika, natomiast pnącze, trzcina cukrowa czy kawałek arbuza już 50%. Paproć, lilia wodna lub jabłko uzupełniają skład o 65%, a grzyby, chleb i pieczony ziemniak o 85%.

Są tylko dwa składniki, które mogą od razu w 100% zapełnić kosz kompostowy – ciasto oraz placek dyniowy. Minecraft umożliwia graczom wykorzystanie kompostownika jako bloku roboczego mieszkańców wioski. Jeśli umieścisz go obok osoby bez zawodu – otrzyma ona status farmera (rolnicy używają zasobu do przyspieszenia wzrostu roślin). Ponadto pamiętaj, że większa liczba osadników spowoduje, że populacja będzie posiadała liczne zasoby. Te z kolei pozwolą im się rozmnażać. I tak w kółko.

Jak używać kompostownika?

Czym jeszcze zaskoczy Cię Minecraft? Kosz na kompost może nie tylko dostarczać towary, ale także zapewni pracę jednemu mieszkańcowi wioski. Aby umieścić kompostownik w swoim świecie, wybierz przedmiot z ekwipunku, a następnie skieruj wskaźnik na blok, w którym chcesz go umieścić. Pamiętaj, że każdy materiał biodegradowalny ma inny współczynnik regulujący szybkość kompostowania. Im bardziej złożony przedmiot, tym większe szanse na szybkie wytworzenie mączki kostnej – na przykład chleb sprawdzi się lepiej niż liście.

Minecraft niestety demobilizuje swoich graczy pewną niedogodnością – proces przetwarzania odpadów może wymagać różnych ilości konkretnego składnika do stworzenia danej warstwy nawozu (nawet gdy za każdym razem używasz tego samego przedmiotu). Pozytywem z pewnością jest fakt, że po napełnieniu kompostownika zauważysz zielone iskry, podobne do tych, które pojawiają się podczas kostkowania mączki lub trawy. Jeśli pewnego dnia postanowisz zniszczyć kompostownik, najskuteczniejszym sposobem jest użycie siekiery.

Jedno jest pewne, wprowadzenie zbiornika na odpady organiczne do Minecrafta ma także funkcję edukacyjną – uczy młode osoby, że niektóre produkty można przetworzyć i ponownie wykorzystać we własnym domu.Nieważne, czy jesteś nowicjuszem, czy oddanym fanem – Minecraft z pewnością ma przed Tobą jeszcze wiele niespodzianek. Zadziwi nawet najbardziej zatwardziałych graczy, dlatego warto skorzystać z poradników. Jeśli spodobał Ci się artykuł na temat kompostownika, sprawdź także jak zrobić fajerwerki w Minecrafcie!

Jak zrobić ciasto w Minecraft? 

Kiedy postać gracza w świecie kostek zaczyna głodować, będzie szukać źródła zasilenia. Jednym z pytań, które może się pojawić, jest to, jak zrobić ciasto...
Nagrany
1 min czytania

Alchemia w Minecraft

Wprowadzenie eliksirów do Minecrafta radykalnie zmieniło rozgrywkę w grze w momencie wydania patcha 1.0. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa alchemia w...
Nagrany
3 min czytania

Jak się robi ognisko w Minecraft?

Ognisko zostało wprowadzone w aktualizacji Minecraft 1.14 Java Edition. Jest to cenny przedmiot, który najbardziej przyda się podczas wczesnej gry, kiedy nie mamy zbyt...
Nagrany
1 min czytania