Jak się robi ognisko w Minecraft?

1 min czytania

Ognisko zostało wprowadzone w aktualizacji Minecraft 1.14 Java Edition. Jest to cenny przedmiot, który najbardziej przyda się podczas wczesnej gry, kiedy nie mamy zbyt wielu zasobów. Jakie się robi ognisko w Minecraft i jest jego zastosowanie? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się także, jakie cechy posiada ten element gry.

Crafting, czyli jak stworzyć ognisko?

Ognisko to budynek, który pozwoli na oszczędzanie surowców w początkowej fazie gry Minecraft, zanim zbudujemy swój pierwszy dom. W Java Edition będziemy musieli go spreparować z:

 • 3 patyków,
 • 3 dowolnych pni,
 • węgla lub węgla drzewnego.

Na swoim stole rzemieślniczym należy ustawić w pierwszym rzędzie jeden patyk, następnie w drugim dwa patyki, a pomiędzy nimi węgiel, natomiast w ostatnim rzędzie trzy pnie. Jak widzisz, ognisko jest dużo prostsze od alchemii w Minecraft.

Główne zastosowanie – pieczenie mięsa

Dzięki ogniskom możemy gotować jedzenie bez użycia dodatkowego paliwa, które konieczne jest do działania pieca. Aby przygotować jedzenie, kliknij prawym przyciskiem myszy na ognisko i trzymaj przedmiot w dłoni. Po 30 sekundach przedmiot zostanie ugotowany i automatycznie „wyleci” z ogniska, abyś mógł go łatwo podnieść.

Wszystkie przedmioty jadalne, które możesz przyrządzić za pomocą pieca, mogą ulec także obróbce termicznej dzięki wykorzystaniu ogniska.

Inne cechy ogniska, o których warto wiedzieć!

To Minecraftowe ognisko ma wiele unikalnych cech, które możesz wykorzystać w inny sposób. Przeczytaj naszą poradę, bo możliwe, że użyjesz go do czegoś innego niż gotowanie potraw.

 • Ognisko powoduje pół serduszka obrażeń na każdą sekundę jako skutek działania ognia. Szkodę można zminimalizować poprzez buff ognioodporności, zaklęcie „lodowy piechur” albo skradanie się.
 • W aktualizacji pojawi się nowy wariant ogniska – eteryczne. Będzie to element odstraszający Piglina, czyli nowego moba.
 • Najlepszym narzędzie do wydobycia ogniska jest siekiera.
 • Taki blok daje oświetlenie o sile równej 15 jednostkom.
 • Mieszkaniec wioski o zawodzie rybaka na poziomie praktykanta posiada 66,7% szans, że sprzeda ognisko, otrzymując z zamian 2 szmaragdy.
 • Gdy zbudujesz ognisko, będzie ono emitowało cząsteczki dymu, które uniosą się w powietrze o dziesięć bloków. Jeśli pod ogniskiem umieścisz blok siana, wartość ta wyniesie 25 bloków. Dym jest zawsze widoczny, niezależnie od ustawień graficznych. Jest to o wiele lepszy sposób na oznaczenie Twojego terytorium w Minecrafcie niż fajerwerki.
 • Tłoki nie mogą przesunąć ognisk.
 • Po wydobyciu ogniska otrzymasz dwa kawałki węgla. W celu wydobycia bloku ogniska, musisz użyć narzędzia z enchantem Silk Touch.
 • Naturalnie ogniska występują we wioskach w biomie tajga.
 • Jeśli postawisz ognisko w pobliżu ula, pszczoły nie będą Cię atakować podczas zbierania miodu.

Jak zrobić ciasto w Minecraft? 

Kiedy postać gracza w świecie kostek zaczyna głodować, będzie szukać źródła zasilenia. Jednym z pytań, które może się pojawić, jest to, jak zrobić ciasto...
Nagrany
1 min czytania

Alchemia w Minecraft

Wprowadzenie eliksirów do Minecrafta radykalnie zmieniło rozgrywkę w grze w momencie wydania patcha 1.0. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa alchemia w...
Nagrany
3 min czytania

Dom w Minecraft 

Bardzo popularne są mody do Minecrafta, ale także poradniki na temat budowy domów. Możliwości jest sporo, dlatego warto sprawdzić, jak skorzystać z podpowiedzi. Do...
Nagrany
1 min czytania